دنیای مارول

دنیای مارول

چکیده این مطلب :

در این مقاله ما به ساخته شدن دنیای مارول اشاره ای خواهیم داشت و توضیح میدهیم که دنیای مارول چه فیلم هایی دارد و ترتیب انتشار این فیلم ها را توضیح می دهیم ، برای هر فیلم یک نقد کوچک هم تعریف کرده ایم تا برای شما پیش زمینه ای بسازیم و اشاره کوچکی به فیلم های ابر قهرمانانه ای که خارج از دنیای مارول هستند اشاره کردیم.

تیتر های این مقاله : 

  • دنیای مارول چیست ؟
  • فیلم های خارج از دنیای مارول
  • فاز های دنیای مارول
  • ترتیب انتشار دنیای مارول

زمان حدودی برای این مقاله : ۱۰ دقیقه

مارول برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ به عنوان انتشارات مجله ای تأسیس شد و در حرفه طولانی خود همه فراز و نشیب ها را دید. کمپانی مارول از آن زمان ابر قهرمانان ( SUPER HERO ) را در کمیک بوک های خود معرفی کرد.
همه ما از بچگی اسم ابر قهرمانانی مانند سوپرمن ، بتمن و اسپایدرمن و آیرون من را شنیدیم . برای بعضی افراد این اسم ها اصلا جذابیت نداشته. اما برخی با این قهرمان ها بزرگ شدند و زندگی کردند . برای برخی علاقه به این شخصیت ها در زندگی اجتماعی شان نیز نمود پیدا کرده و این علاقه را با خرید جاکلیدی های قهرمانان مانند جاکلیدی اسپایدرمن و یا پوستر های قهرمانان و یا حتی با وصل کردن پیکسل هایی به لباس یا کیفشان بروز دادند.

دنیای مارول یا ( MCU ) چیست ؟

دنیای سینمایی مارول یا MARVEL CINEMATIC UNIVERSیک دنیای فانتزی با محوریت مجموعه فیلم های ابرقهرمانی است که بطور مستقل توسط استودیو مارول ساخته شده . این دنیای فانتزی بر محوریت ابرقهرمانانی است که قبلا در کمیک بوک های مارول منتشر شده بودند .
در واقع دنیای سینمایی مارول از سال ۲۰۰۸ تا کنون ۲۳ فیلم در ۳ فاز تولید کرده و در این دنیای سینمایی ابر قهرمانان بسیاری را معرفی کرده . به طور کلی دنیای سینمایی مارول را می توان مانند سریالی ۲۳ قسمته فرض کرد که هر قسمت با اینکه داستان و مسیر خودش را دارد اما به طور جامع یک هدف را دنبال میکند و همه ابر قهرمان ها با هم در این دنیا حضور دارند.

پیشرفت بسیار سریع کمپانی مارول و محبوبیت بسیار زیاد کاراکتر ها و بازیگران این مجموعه ، دنیای مارول را به یکی از موفق ترین مجموعه های هالیوود تبدیل کرده به طوری در سال ۲۰۱۹ فیلم اونجرز ، پایان بازی (AVENGERS END GAME ) پس از ۱۰ سال به صدر نشینی فیلم آواتار ( AVATAR ) در باکس آفیس پایان داد و پر فروش ترین فیلم تاریخ هالیود لقب گرفت . اما اگه تا حالا این فیلم وندیدید ، عجله نکنین ! چون قبل این فیلم باید ۲۱ فیلم دیگه ببینید !

دنیای سینمایی مارول

فیلم های خارج از دنیای سینمایی مارول

قبل از اینکه به ترتیب انتشار و خلاصه داستان فیلم های دنیای مارول بپردازیم ، لازم است به این نکته اشاره کنیم برخی از فیلم هایی که توسط استودیو مارول ساخته شدند مانند ددپول ( DEADPOOL ) و ونوم ( VENOM ) از این دنیای سینمایی خارج هستند و به صورت فیلم های تکی منتشر شدند. اما بعضی از این فیلم ها به قدری محبوب شدند گه کمانه زنی ها بر سر ورود این شخصیت ها به دنیای مارول بالا گرفته.

دنیای مارول - ونوم
دنیای مارول - ددپول

دنیای مارول – فاز ها

“فاز” های دنیای مارول ، راهی برای گروه بندی چندین فیلم در MCU با یکدیگر است. این فیلم ها ممکن است نتیجه مشترکی داشته باشند یا به دنبال هدفی یکسان باشند و هر کدام مثل تکه ای پازل برای ساخته شدن یک مجموعه است. تا به امروز ، فیلم های MCU در سه فاز ساخته شده اند : فاز ۱ هر یک از ابر قهرمانان دنیای مارول را به ما معرفی می کند ، فاز ۲ شکل گیری گروه انتقام جویان ( THE AVENGERS ) را به نمایش میگذارد، و فاز ۳ ما پیچیدگی روابط بین انتقام جویان را مشاهده میکنیم که ما را به سمت بزرگ ترین درگیری دنیا در فیلم های اونجرز جنگ بی نهایت ( AVENGERS INFINITY WAR ) و اونجرز پایان بازی ( AVENGERS END GAME ) سوق میدهد. فاز چهارم قرار است در سال ۲۰۲۰ با فیلم BLACK WIDOW ادامه پیدا کند .

دنیای مارول – فاز۱

۱- آیرون من | Iron Man (2008)

دنیای مارول - آیرون من 1مرد آهنی یک هدف بزرگ داشت که باید آن را فتح میکرد : نه تنها باید به عنوان یک فیلم سرگرم کننده به تنهایی عمل میکرد ، بلکه باید چیز بسیار بزرگتری را که آن دنیای مارول است فریاد میزد . خوشبختانه این فیلم موفق شد به هدفش دست یابد و یکی از محبوب ترین شخصیت های دنیای مارول را خلق کرد یعنی تونی استارک با بازی فوق العاده رابرت دونی جونیور ( Robert Downey, Jr) ،

 

 


۲- هالک شگفت انگیز | The Incredible Hulk (2008)

دنیای مارول - هالک شگفت انگیز
داستان بروس بانر – که پس از آزمایش ناموفق تلاش برای راه اندازی مجدد برنامه ای که کاپیتان امریکا را ایجاد کرد ، به هالک تبدیل شده و زمانی که ضربان قلب او بالا می رود به موجودی بزرگ ، قوی و سبز تبدیل میشود که این امر زندگی او را مختل کرده . پس او تلاش می کند راهی برای معالجه خود پیدا کند

 

 

 


۳- آیرون من ۲ | Iron Man 2 (2010)

دنیای مارول - آیرون من 2
آیرون من ۲ داستان انتقام جویی است ، فرزند یک فیزیکدان سیاه روکه زمانی با هوارد استارک ( پدر تونی استارک ، شخصیت آیرون من) کار کرده بود ، سعی می کند زندگی تونی استارک را خراب کند

 

 

 


۴- ثور | Thor (2011)

دنیای مارول - ثوربا انتشار این فیلم ، کمپانی مارول سعی دارد ما را یک قدم در دنیای خودش جلوتر ببرد. یعنی فراتر از کره زمین . یعنی ملاقات خدایان .
داستان فیلم اینگونه است که ثور پس از آنکه صلاحیت تصاحب تاج و تخت آسگارد را از دست می دهد ، قدرت هایش از او سلب می شود و به سیاره زمین تبعید میشود.

 

 

 


۵- کاپیتان آمریکا ، اولین انتقام جویان | Captain America : The First Avengers (2011)

دنیای مارول - کاپیتان آمریکا ، نخستین انتقام جویان
با معرفی کاپیتان آمریکا ، اولین گروه انتقام جویان تکمیل میشود. داستان کاپیتان آمریكا ما را به جنگ جهانی دوم می برد . زمانی که استیو راجرز که یک سرباز ضعیف و لاغر است و توسط یک آزمایش بیولوژیکی به یک جنگجوی خارق العاده با تبدیل میشود.

 

 


۶- انتقام جویان | The Avengers (2012)

دنیای مارول - اونجرز
اولین فیلم اونجرز و آخرین فیلم فاز ۱ دنیای مارول فیلمی است که باید به طول کامل بدون نقص باشد و بدون نقص بودن غیر ممکن است ، اما استودیو مارول غیر ممکن را ممکن کرد و بهترین فیلم فاز یک مارول را منتشر کرد . فیلمی که در آن همه ابر قهرمانانی که تا کنون معرفی شده بودند ، متحد با هم ، با دشمنانی که از سیاره ای دیگر زمین را مورد هدف قرار دادند میجنگند.

 

 


دنیای مارول – فاز ۲ :

۷- آیرون من ۳ | Iron Man 3 (2013)

دنیای مارول - آیرون من 3
شین بلک ، فیلمنامه نویس فیلم هایی مانند Lethal Weapon و The Monster Squad ، برای کارگردانی سومین قسمت فیلم مرد آهنی در دنیای مارول انتخاب شد. او تونی استارک را در برابر تهدید معروف به “ماندارین” قرار می دهد. متاسفانه باید بگویم که این آخرین فیلم آیرون من است که در دنیای مارول شاهدش هستیم ، اما تونی استارک ، همچنان تا انتهای فاز ۳ در فیلم هایی مانند اونجرز و جنگ داخلی با ما خواهد بود.

 


۸- ثور ، دنیای تاریک | Thor : The Dark World (2013)

دنیای مارول - ثور ، دنیای تاریک
در فیلم دوم ثور ، او با ملکیت ( Malakit ) ، پادشاه الف های تاریک ، می جنگد و در جایی با برادرش لوکی مواجه میشود . فیلم دوم ثور جلوه های زیبایی را به نمایش میگذارد ، اما هرگز به موفقیتی که ثور در قسمت قبلی کسب کرده بود دست نمی یابد.

 

 


۹- کاپیتان آمریکا ، سرباز زمستان | Captain America : The Winter Soldier (2014)

دنیای مارول - کاپیتان آمریکا ، سرباز زمستان
کاپیتان آمریکا و چند تا از دوستانش در پی افشای توطئه ای در گروهی موسوم به شیلد هستند ، فیلمسازان می گویند که آنها تحت تأثیر فیلم های توطئه دهه ۷۰ مانند سه روز در کاندور بودند . داستان فیلم سرباز زمستان بسیار مهیج و زیبا ساخته شده و این فیلم در نظر دوست داران دنیای سینمایی مارول به عنوان یکی از بهترین فیلم ها نیز شناخته شده ، تاثیر این فیلم نیز بر ادامه دنباله های MCU غیر قابل انکار است . پس توصیه میکنیم این فیلم را حتما با دقت تماشا کنید.

 

 


۱۰- نگهبانان کهکشان | Guardian Of Galaxy (2014)

دنیای مارول - نگهبانان کهکشان
بی شک یکی از خوش ساخت ترین فیلم های دنیای مارول همین نگهبانان کهکشان است . در این فیلم ، استودیو مارول نمایی دیگر از سیارات و موجودات داخل دنیای سینمایی اش را به نمایش میگذارد و میتوان گفت از هر نظری این نمایش فوق العاده بوده ، من از این فیلم به عنوان فیلمی کلیدی در موفقیت استودیو مارول یاد میکنم

 

 

 


۱۱- انتقام جویان ، دوران اولترون | Avengers : Age Of Ultron (2015)

دنیای مارول - اونجرز ، دوران اولترون
پس از گذشت ۵ سال از انتشار انتقام جویان ، دوران اولترون ، هنوز نفهمیدیم که اولترون کیست و دورانش چه شکلیست؟ اگر چه این فیلم جلوه های ویژه بسیار خوبی را ایجاد کرده ، اما داستان سرایی این قسمت پیچیده و گنگ بود . حال با این توضیحات اگر دارید از خودتان میپرسید که آیا باید این فیلم را ببینید ؟ جواب من صد در صد بله است . زیرا این فیلم نیز پایه گذار اتفاقات بسیار بسیار مهمی در قسمت های آینده است . به علاوه در این فیلم شخصیت هایی به دنیای مارول اضافه میشوند که تا پایان راه همراه ما خواهند بود و نقش کلیدی ای در ادامه داستان دارند.

 


۱۲- مرد مورچه ای | Ant Man (2015)

دنیای مارول - مرد مورچه ای
حتما پاول راد ( Paul Rudd) را از سریال دوستان (Friends ) به خاطر دارید ! پاول این بار با شخصیت دوست داشتنی و بازی فوق العاده اش در نقش اسکات لانگ ، تبدیل به مرد مورچه ای می شود ، که با توانایی کوچک شدن ، ثابت می کند که قهرمانان بزرگ می توانند کوچک باشند.

 

 

 


دنیای مارول – فاز ۳

۱۳- کاپیتان آمریکا ، جنگ داخلی | Captain America : Civil War (2016)

دنیای مارول - جنگ داخلی
Civil war یا جنگ داخلی شاهکار است ، تا به حال به این فکر کردید که چه میشود اگر انتقام جویان به جای یک دشمن خارجی با هم بجنگند ؟ خب جنگ داخلی این موضوع را با یک داستان عالی و کارگردانی بی نظیر به ما نشان می دهد . از همه مهم تر ، این فیلم اولین فیلم ورود پیتر پارکر محبوب یعنی اسپایدر من به دنیای مارول است . جنگ داخلی به ما نشان میدهد که کمپانی مارول بعد از ۸ سال ، حالا به چه بلوغی رسیده است.

 

 


۱۴- دکتر استرنج | Doctor Strange (2016)

دنیای مارول - دکتر استرنج
هرگاه شخصیت جدیدی به مجموعه مارول اضافه میشود ، این اتفاقی خوشحال کننده برای دوست داران این مجموعه است. دکتر استفان استرنج ، استاد هنر ها ماوراء الطبیعه نیز به راحتی جای خودش را در دل هواداران باز کرد . داستان این فیلم با تبدیل یک جراح مغز و اعصاب به یک جادوگر عرفانی ست که در فیلم گهگاه به نظر می رسد مانند یک پوستر سیاه از خوابگاه دانشکده است .

 

 


۱۵- نگهبانان کهکشان ۲ | Guardian Of Galaxy Vol.2 (2017)

دنیای مارول - نگهبانان کهکشان 2
در قسمت دوم نگهبانان کهکشان ، ما به یک سیاره نیمه زنده ای با نام اگو یا Ego Living Planetمی رویم . لازم به ذکر است که بخشی از اسم اگونیکس از این فیلم گرفته شده است

 

 

 


۱۶- اسپایدر من ، بازگشت به خانه | Spider Man : Home Coming (2017)

دنیای مارول - اسپایدر من ، بازگشت به خانه و بالاخره پس از ۸ سال انتظار ، اسپایدر من محبوب به صورت تکی در دنیای مارول حضور پیدا میکند ، این بار پیتر پارکر به سرغ کسانی میرود که با استفاده از موادی که از سیاره های دیگر به دست آورده اند صلاح هایی فوق العاده قوی و خطرناک می سازند. پیتر پارکر به خودی خود یکی از محبوب ترین شخصیت های دنبای کمیک هست اما چیزی که او را در دنیای مارول ، خاص تر و محبوب تر میکند رابطه او با تونی استارک یا آیرون من است.

 

 


۱۷- ثور ، رگناروک | Thor : Ragnarok (2017)

دنیای مارول - ثور ، رگناروک
خدای ساعقه به سیاره ای می رود که با چیزهای غیرمنتظره ای روبرو می شود ( از جمله دوستش ، هالک). اما چگونه او به آسگارد بازگشت تا هلا ( خواهرش که به ارباب مرگ مشهور است) را شکست دهد؟ چگونگی رویایی ثور و هالک که هر یک را به عنوان قوی ترین انتقام جو در میان گروه می شناسند بسیار بهتر از چیزی که فکرش را میکردیم ، از آب در آمده و یک اثر عالی را خلق کرده.

 

 


۱۸- پلنگ سیاه | Black Panther (2018)

دنیای مارول - پلنگ سیاه
معرفی بلک پنتر و واکاندا دوباره یکی از شگفتی های مارول بود ، اما کمی دیر این اتفاق افتاد. این فیلم داستان جذابی دارد و بر کلیشه قدیمی ، یعنی داستان انتقام استوار شده است.

 

 

 

 


۱۹- انتقام جویان ، جنگ بی نهایت | Avengers : Infinity War (2018)

دنیای مارول - اونجرز ، جنگ ابدیت
قطعا شما اسم این شاهکار را شنیده اید . انتقام جویان : جنگ بی نهایت ! فیلمی که به نظر من بهترین فیلم دنیای مارول بوده و در آینده هم به عنوان بهترین باقی می ماند. شاید اصلی ترین علت موفقیت فیلم Avengers : End Game (انتقام جویان : پایان بازی ) همین فیلم باشد. داستان این فیلم حول سنگ هایی با نام سنگ های ابدیت میچرخد که فردی از سیاره تایتان به نام تانوس به دنبال جمع کردن این سنگ ها و نابود کردن نیمی از جمعیت است ! بی شک می توان گفت که تانوس یعنی شخصیت بد داستان ، نقش بسیار موثری در موفقیت این فیلم داشته به طوری که این شخصیت با وجود اینکه از شخصیت های بد مارول است اما به اندازه برخی ابر قهرمانان ما محبوب است.

شخصیت کلیدی دیگر این قسمت تونی استارک یا آیرون من محبوب خودمان است که به نظر میرسد ما در این فیلم اوج شکوفایی این شخصیت را شاهد هستیم.
فیلم انتقام جویان ، جنگ بی نهایت آنقدر خوب از آب در آمده که توصیه میکنیم ، حتی اگر هم علاقه ای به فیلم های ابر قهرمانی ندارین ، حتما این فیلم را تماشا کنید.


۲۰- مرد مورچه ای و زنبورک | Ant Man and the Wasp (2018)

دنیای مارول - مرد مورچه ای و زنبورک
این فیلم دنباله ای از فیلم مرد مورچه در دنیای مارول است که در پی آن اسکات لانگ به مکاشفات خودش در دنیای کوانتمی ادامه میدهد. این فیلم نیز با داستانی مهیج مخاطب را جذب خود میکند.

 

 

 

 


۲۱- کاپیتان مارول | Captain Marvel (2019)

دنیای مارول - کاپیتان مارولفیلم کاپیتان مارول ما را به گذشته می برد و برنامه زمانی دنیای مارول را کمی تغییر میدهد . این فیلم داستان روایی زیبایی دارد و قطعا باید شخصیت کاپتان مارول برای کمپانی مارول حائز اهمیت باشد ، پس این کمپانی نحوه شکل گیری یکی از قوی ترین شخصیت های مارول را با داستانی جذاب به نمایش گذاشته است . یک نقد کوچک که به این فیلم وارد می شود آن است که توازن فیلم بین قدرت شخصیت ها به درستی رعایت نشده.

 

 

 


۲۲- انتقام جویان ، پایان بازی | Avengers : End Game (2019)

دنیای مارول - اونجرز ، پایان بازی
انتقام جویان، پایان بازی ، فیلمی که پس از ۱۰ سال توانست لقب پر فروش ترین فیلم تاریخ هالیوود را از فیلم آواتار Avatar (2009) بگیرد . بهترین پایانی که میتوانست برای فاز سوم اجرا شود را در نظر بگیرید ، مطمئن هستم که این فیلم با پایانی که شما در نظر گرفته اید همخوانی زیادی دارد. فیلمی که تک تک شخصیت ها ، از جمله شخصیت های بد داستان ، به بهترین شکل ممکن نمایش داده شدند و کسی از قلم نیفتاد . فیلمی که آنقدر خوب بود که این ترس را در بین طرفداران مارول به وجود آورد که آیا کمپانی مارول می تواند در همین سطح ، فیلم های بعدی دنیای مارول را ادامه دهد؟

 

 


۲۳- اسپایدر من ، دور از خانه | Spider Man : Far From Home (2020)

دنیای مارول - اسپایدرمن ، دور از خانه
آخرین فیلم فاز سوم دنیای مارول و آخرین فیلمی که کمپانی مارول تا امروز منتشر کرده ، خیلی ها سوال میکنند که چرا در همان فیلم اونجرز ، پایان بازی فاز سوم دنیای مارول تمام نشد ؟ جواب این است که کمپانی مارول نمی خواست تا طرفداران در انتهای فاز سوم با چند سوال بدون پاسخ رها شوند ، از این رو این کمپانی از پیتر پارکر محبوب کمک گرفت تا هم سوال های بی جواب را پاسخ دهد و هم در انتهای فاز سوم آرامشی نسبی را به مخاطب تزریق کند

 


دنیای مارول با تمام شکست ها و چالش هایش امروزه به عنوان یک سری فیلم هایی موفق شناخنه میشود ، چیزی که برگ برنده را در رقابت با رقیب دیرینه اش یعنی دی سی کمیک ( DC COMIC ) به دست آن ها داده. اما دی سی کمیک هم با انتشار فیلم هایی مانند جوکر و شزم در تلاش برای بازپس گیری جایگاهش در بین طرفدارانش است و فقط زمان میتواند که این مسئله را برای ما و دیگر مخاطبان این دو کمپانی بزرگ آشکار کند.

 

گروه تولید محتوا اگونیکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست